O KAMPANII SPRAWDŹ,
CZY PAMIĘTASZ?
o hcv zbadaj siĘ WYŚLIJ E-KARTKĘ

o kampanii

Ogólnopolska kampania „Pamiętasz te czasy?” to akcja, której celem jest edukacja na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C, ze szczególnym uwzględnieniem dróg zakażenia i sposobów profilaktyki oraz zachęcenie Polaków do wykonywania badań diagnostycznych na obecność HCV – wirusa, który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Kampania skierowana jest w szczególności do osób, które w przeszłości były poddawane zabiegom medycznym bądź przed 1992 rokiem miały transfuzję krwi.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu C jest poważnym problemem epidemiologicznym i społecznym w Polsce, jednak świadomość na temat tej choroby jest wciąż niska. Szacuje się, że w Polsce HCV zakażonych jest ponad 230 tys. osób, jednak dotychczas zdiagnozowanych zostało tylko ok. 30 tys. Oznacza to, że nawet 200 tys. osób może nie być świadomych zakażenia. Tymczasem WZW typu C może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym marskości i raka wątroby.

W ramach kampanii dostępnych jest 15 000 bezpłatnych testów wykrywających przeciwciała anty-HCV. Można je wykonać od 21 listopada do 15 grudnia 2016 r. w ponad 100 wybranych Punktach Pobrań sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA w całej Polsce.

Kampania „Pamiętasz te czasy?” jest organizowana w partnerskiej współpracy Fundacji „Gwiazda Nadziei”, ogólnopolskiej organizacji pozarządowej, działającej na rzecz pomocy osobom z chorobami wątroby, oraz firmy Abbvie Polska Sp. z o.o.

Akcja uzyskała Honorowy Patronat Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

1 V.Saraswat, Historical emidemiology of hepatitis C virus (HCV) in select countries, Journal of Viral Hepatitis 2015